Cupa Davis

Cupa Davis

davis_cup_banner1

Cupa Davis este unul dintre cele mai prestigioase evenimente internaţionale din lumea tenisului masculin.

Cupa Davis este supervizată de Federaţia Internaţională de Tenis şi este ţinută în formatul „knock-out”. Iniţial, în anul 1900, Cupa Davis era o competiţie între Statele Unite ale Americii şi Marea Britanie. Astăzi, la acest eveniment anual captivant participă peste 130 de naţiuni.

Printre cele mai de succes ţări participante se numără SUA, care are 32 de turnee câştigate şi 29 de turnee în care au ieşit finalişti. Locul doi este ocupat de Australia care are 28 de victorii şi 19 turnee în care au ieşit finalişti. Plasarea pariurilor pe Cupa Davis este şi ea foarte faimoasă printre pariori şi fanii tenisului din întreaga lume.

davis cup

Istoria

Acest turneu a fost iniţiat de patru studenţi de la Universitatea Harvard, membri ai echipei de tenis. Scopul lor principal a fost să provoace jucătorii de tenis din Marea Britanie la o competiţie captivantă. În primul rând ei aveau nevoie de permisiunea celor de la Lawn Tennis Association şi odată obţinută, studentul Dwight F.Davis, unul dintre cei patru studenţi menţionaţi mai sus, a creat un format al turneului şi a comandat un trofeu de argint minunat (sterling silver trophy).

El a cheltuit propriii bani pentru a plăti minunată Cupă al cărei design l-a făcut talentatul Rowland Rhodes de origine britanică. Primul turneu a fost ţinut între americani şi englezi în anul 1900. Americanii au reuşit să câştige primele trei meciuri avându-l pe Davis în echipă. Dacă vrei cele mai bune predicţii pentru Cupa Davis citeşte-le pe blogul nostru! În cinci ani de zile turneul s-a extins destul de mult adunând echipe din Franţa, Austria, Belgia, Australia etc.

davis Cup game

Iniţial turneul a fost numit International Lawn Tennis Challenge, însă destul de curând titlul i-a fost schimbat în „Davis Cup” (Cupa Davis), după numele trofeului adus de Dwight F.Davis.

Curiozităţi

Ar putea să vă pară ciudat, însă Dwight Davis, după care a fost numit turneul, nu a fost tocmai un jucător de tenis extraordinar. El era interesat de politică şi chiar a avut succes în acest domeniu, lucrând ca secretar de Război şi apoi ca secretar general.

Printre alte lucruri interesante de la Cupa Davis, ar trebui să amintim unele statistici. Se pare că SUA a fost mereu liderul acestui turneu, americanii adunând aproximativ o treime din titluri încă de la începutul turneului Davis Cup. Pe locul doi se află Australia, fiind puţin în spatele Americii.

Anul 1982 a fost marcat de un meci foarte interesant între venezueleanul Jorge Andrew şi canadianul Harry Fritz care au jucat 100 de meciuri în cinci seturi. Canadianul a câştigat jocul, însă scorul a fost la limită – 51 din 100.

Premii şi trofee

Având în vedere că turneul Davis Cup este de o natură mai patriotică, până în anul 1981 nu s-au oferit premii în bani pentru această competiţie. Din acelaşi motiv Cupa Davis este aşa celebră printre fanii şi promotorii tenisului.

La momentul de faţă premiul vine de le sponsori şi constituie o sumă de 8.5 milioane de dolari americani. Cu toate acestea, cei mai mulţi dintre participanţi susţin că pe ei îi interesează promovarea ţării natale şi nu banii din premiu. Oricum, premiul cu siguranţă este unul impresionant şi serveşte ca motivaţie pentru jucători, indiferent ce afirmă aceştia. Cele mai bune cote pentru Cupa Davis le puteţi găsi pe 888sport!